loader image

Danış ÖZCAN

Esnafa Destek Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından esnafa teşvik verileceği duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın açıklamaları şöyle,

Salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. 1. gruptaki 235 bin işletmeye 5 bin tl, 2. gruptaki 1 milyon 150 bini aşkın işletmeye 3 bin TL hibe verilecek.

Birinci grup esnafa 5 bin lira

İşyerlerine ara veren esnaflarımıza iki grupta destek olmaya başlıyoruz.

Birinci grupta kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere bir defaya mahsus 5 bin TL ödeme yapacağız.

İkinci grup esnafa 3 bin lira

İkinci grupta ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingilrler, kayalcılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yer alan Lokanta, berber, taksici, minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Bu grupta bulunan toplamda 1 milyon 155 bin işletletmeye de 3 bin TL hibe desteği vereceğiz.

İki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında yeni bir adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum.

Çiftçilerin kredi borçları ertelenecek

Bugün çiftçilerimize de müjdemiz var. Bu yıl kuraklık yüzünden bazı ürünlerin rekoltelerinde azalma olacağı bellidir. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin ziraate ve tarım kooparatiflerine olan borçları ertelenecektir.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ton başına 1650 lira olan sert ekmeklik buğday alımını 2250 lira, 1275 lira olan arpa alım fiyatını 1750 lira, bakliyat alım fiyatları nohutta 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir.

Çay alım fiyatları destekleme  ile 4 lira

Yaş çay alım fiyatı 3,27 destekleme ile 3,40 lira olarak belirlenmişti. Bu yıl için yaş çay alımı kilo başına 3,80 liraya destekleme ile 4 liraya yükseltilmiştir.

    X