Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? (2023 Rehberi)

Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? (2023 Rehberi)

Şahıs şirketi kurmak, girişimciler için sık tercih edilen bir şirket türüdür. Bunun nedeni diğer şirket türlerine nazaran daha kolay kuruluş aşamalarına sahip olmasıdır. Şirket kurma aşaması işini yeni kuracak kişiler tarafından zorlayıcı gözüküyor ve bu durum işlerini başlatmalarını sürekli ertelemelerine neden oluyor. Bu yazımızda şahıs şirketi nedir? Şahıs şirketi nasıl kurulur? gibi şahıs şirketi kurma ile ilgili tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. 

Table of Contents

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi genelde tek kişi tarafından kurulan bir şirket türüdür. Sanılanın aksine şahıs şirketi birden fazla kişiyle ortaklı olarak kurulabilir. Şahıs şirketlerinde ortakların sorumlululuklarının sınırsız olduğunu hatırlatalım. Yani ortakların kişisel varlıkları şirket borçlarının ödenmemesi durumunda risk halindedir. Bundan dolayı şirketin finansal durumu dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.  

Şahıs Şirketi Kurmak Zor Mu?

Şahıs şirketi açma işlemi oldukça kolay bir işlemdir genellikle aynı günde şirketinizin kuruluş işlemi tamamlanır. Şirketiniz aynı gün kurulsa da vergi levhanız yoklama memurlarının iş adresinize ziyaretinden sonra  çıkar. Yoklama memurlarının ziyaretini ne zaman yapacağı belli değildir fakat genellikle kuruluş işleminden sonraki 4-5 gün içerisinde ziyaret edeceklerdir. Yoklama memurlarının ziyareti sırasında adreste bulunmanız gerekir, eğer ziyaretlerinde adreste bulunmazsanız tekrardan ziyarete gelmek üzere giderler. 

Kimler Şahıs Şirketi Kurabilir?

Şahıs şirketi kurmak için yaş sınırı 18’dir, 18 yaşından küçük bireyler şirket kuramaz. Bununla beraber devlet memurları da şirket kuramaz. Şahıs şirketi kurulumu için ek bir nitelik veya sertifika gerekliliği yoktur. Şartları taşıyan her Türk vatandaşı şahıs şirketi kurabilir. 

Şahıs Şirketi Türleri Nelerdir?

Şahıs şirketleri üçe ayrılır, bunlar şunlardır:

 • Adi Şirketler: En az iki kişi tarafından kurulabilen ve ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu şirket türüdür. 
 • Kollektif Şirketler: En az iki kişi tarafından kurulabilen ortakların sorumluluğunun yine sınırsız olduğu, yönetim kurulundaki üyeleri ortakların arasından seçilen şirket türüdür. 
 • Adi Komandit Şirketler: Bu şirket türünde en az bir adet komandite ortak ve an az bir adet komanditer ortak olmalıdır. Komanditer olan ortakların sorumluluğu sınırlıyken, komandite olan ortakların sorumluluğu sınırsızdır. 

Şahıs şirketi, Türk Ticaret Kanunu’na göre şirket türü olsa da sermaye şirketleri arasına girmez sermaye şirketleri arasındaki şirket türleri şunlardır:

 • Anonim Şirket
 • Limited Şirket
 • Paylı Komandit Şirket

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Kuracak kişinin kimlik fotokopisi, tam ikametgah bilgileri, imza sirküleri ve imza tescil beyannamesi gibi gerekli belgeler hazırlanır. 
 • Şirket tescil edilir. 
 • İşe başlangıç bildirimi verilir ve Vergi hesap numarasını almak için başvuru yapılır. 
 • Defter beyan sistemine kayıt olunur. 
 • Yoklama tutanağı hazırlanır.
 • Vergi hesap numarası alınır.
 • Vergi levhası alınır. 
 • İş yeri açma ruhsatı ile çalıştırma ruhsatı alınır. 
 • Bağ-Kur ve SGK işlemleri halledilir.

Gelişen teknoloji ile E-Devlet üzerinden de şahıs şirketinizi kurmak mümkündür fakat kurduktan sonra  beyannamelerinizi kendiniz kanunen veremeyeceğiniz için bir mali müşavir ile çalışmanız zorunludur. Ankara Mali Müşavir Danış Özcan olarak şahıs şirketinizi ücretsiz bir şekilde kuruyor, aklınızdaki tüm sorulara açık bir şekilde cevap veriyor ve daha sonra uygun fiyatlarla aylık şirketiniz için hizmet veriyorum. Benimle buraya tıklayıp iletişime geçerek aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şahıs şirketlerinin kurulması için oldukça az belgeye ihtiyaç vardır, bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Mali müşavir vekaleti. 
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi.
 • Vesikalık fotoğrafınız.
 • İmza beyannamesi. 
 • Ofis olarak göstereceğiniz yerin tapu fotokopisi ya da kira kontratı fotokopisi. 
 • E-Devlet üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi. Nasıl alınacağını bilmiyorsanız İkametgah belgesi nasıl alınır? içeriğimize göz atabilirsiniz. 

İşyeri adresiniz olarak varsa dükkanınızı, ofisinizi eğer yoksa kendi ev adresinizi gösterebilirsiniz. Sanal ofis seçeneği de son zamanlarda oldukça popüler olan seçenekler arasında. Sanal ofis hakkında daha fazla bilgi almak için sanal ofis nedir? ismindeki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Şahıs şirketinin bilanço şirketleri kadar fazla bir maliyeti olmamaktadır. Şahıs şirketlerinin kuruluş masrafları pek bulunmamakla beraber,yapılacak işleme bağlı olarak şirketi kuracak olan mali müşavirler açılış ücreti isteyebilmekte, ilerleyen dönemlerde e imza, imza beyanı gibi noter belgelerine ücret ödenmektedir.

Şahıs Şirketi Giderleri Nelerdir?

Şahıs şirketinin giderleri, ticari olmak zorundadır. Şahıs şirket giderleri ticari hayata bağlı olmak üzere ödenmiş olan her türlü personel ücreti, seyahat ve konaklama, araç akaryakıt giderleri, noter giderleri, kırtasiye giderleri, sigorta giderleri, elektrik giderleri, telefon giderleri, şirkete alınacak demirbaş giderleri, bilgi işlem giderleri, lisanslama hakları ve bu tür giderlere benzer bir çok gider şahıs şirketi giderleri olarak yazılabilmektedir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketinin diğer şirket türlerine göre bir çok avantajı vardır, bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi de budur. Şahıs şirketini tercih etmenin avantajlarını şekilde sıralayabiliriz: 

 • Şahıs şirketi kurma maliyeti diğer şirket türlerine göre oldukça düşüktür. Bundan dolayı eğer işinizi yeni kuruyorsanız ve bütçeniz azsa ideal bir seçenektir. 
 • Şahıs şirketi kuruluş aşamaları çok fazla formalite içermez, basit ve hızlı bir şekilde şirketiniz kurulur.  
 • Şirket türleri içerisinde en esnek yapıya sahip tür şahıs şirketidir. 
 • Şirket kuruluşu aşamasında çok az belge gerektirir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin bu şirket türünün avantajları kadar dezavantajlarının da olduğunu bilmesi gerekir. 

 • Şahıs şirketlerinin avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. 
 • Şahıs şirketi kurmanın en büyük dezavantajı, şirketin ileride karşılaşabileceği vergisel ödeme ve risklerle , şahıs şirketi sahibinin bu borçlardan dolayı tüm mal varlığı ile sorumlu olmasıdır. 
 • Şahıs şirketleri nitelik olarak, bilanço usülüne tabi olan limited şirket ve anonim şirketten daha küçük sayıldığı için şahıs şirketlerine bankaların kredi vermesi daha zordur.
 • Şahıs şirketleri,yıllık belli bir oranı aştığı zaman 1. Sınıf sayılacağı için defter bastırmak ve ticaret odası işlemleri yapmak zorunda kalacaktır. Bu da şirket kuruluş aşamasında 2. Bir masraf anlamına gelmektedir. 
 • Şahıs şirketleri ticari anlaşmalarda ya da ticaret pazarında yer edinmeye çalıştığında kurumsal bir izlenim yaratmamaktadır. ve böylece ticaret yeteneği zayıf bir hale gelmektedir. 

Şahıs şirketi ile Limited Şirketi Arasındaki Farklar

Şahıs şirketi ve limited şirketi arasında bazı farklar bulunur. Bu farkları şu şekilde inceleyebiliriz:

Şahıs ŞirketiLimited Şirketi
Şahıs şirketi, internet üzerinden e-devlet şifreleri ile başvurarak kurulabilir.Limited şirketler, ana sözleşme hazırlanarak ticaret odalarınca tescil edildikten sonra kuruluşu tamamlanır .
Şahıs şirketinin kapatılması daha kolaydır. Limited şirketlerin kapatılması için tasfiyeye girmesi ve 6 ay tasfiye halinde beklemesi gerekmektedir.
Şahıs şirketleri sahipleri firmanın tüm borçlarından kendi mal varlıklarının tamamı ile sorumludur.Limited şirketlerinin ortakları, firma borçlarından koydukları sermaye tutarı ve oranı kadar sorumludur. 
Şahıs şirketlerinin muhasebe işleyişine yönelik Maliye Bakanlığı tarafından defter beyan sistemi oluşturulmuştur.Limited şirketlerin gerekliliğine göre yevmiye,kebir ve envanter defteri olarak yasal defterleri bulunmaktadır. Bu defterleri elektronik olarak da tutulabilmektedir.
Şahıs şirketleri de bilançoya tabi bir şirket olabilmektedir.Bunun için belirli limitleri bulunmaktadır.Limited şirketler kurulduğu andan itibaren yıllık olarak bilançoya tabidir. Tüzel kişilikleri vardır ve ortaklarından bağımsızdırlar.

Şahıs Şirketi Vergi Oranları 

2023 yılı şahıs şirketi vergi dilimleri şu şekildedir:

Şahıs şirketleri kazançları itibariyle gelir vergisine tabi tutulmaktadır ve bu vergi kazanca göre değişen oranlarda alınmaktadır. Şahıs şirketlerinde 5 farklı vergi dilimi vardır ve bu vergi dilimleri ilgili kanunlara göre değiştirilebilmektedir. 

2023 yılı itibariyle 1 hesap dönemi içerisinde;

70.000 TL ye kadar kazanmış olan bir şahıs şirketi % 15,

70.000’ den fazla ve 150.000 TL ye kadar, 70.000 TL için % 15 geriye kalan tutar için ise % 20

150.000 TL den fazla ve 550.000 TL ‘ ye kadar 70.000 TL ve 150.000 TL vergi rakamları olan (önceki maddelerde) tutarlar ödendikten sonra geriye kalan tutar % 27

550.000 ile 1.900.000 arasındaki gelirlerde % 35,

1.900.000 üzerindeki gelirlerde ise % 40 oranında  gelir vergisi uygulanmaktadır. 

Genç girişimci istisnasına hak kazanmış olan kişiler için bu tutarlar 150.000 TL olarak vergi matrahından düşülmektedir.   

E-ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurma

Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız vergi mükellefi olmanız yani e-ticaret için şahıs şirketi kurmak zorunludur. Trendyol, HepsiBurada, n11 gibi popüler online pazar yerleri satıcı hesabı oluştururken sizden vergi levhanızı ister. Eğer e-ticaret kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şahıs şirketi kurmak için kaç para lazım?

Şahıs şirketi kurmak için başlangıçta çok fazla bir sermaye gerekmemektedir. Fakat eğer ürün ya da malzeme satın alacaksanız, alacağınız ürüne göre bir miktar sermaye olması şirketiniz açısından iyi olacaktır. 

E devletten şahıs şirketi kurulur mu?

E devletten şahıs şirketi, Maliye Bakanlığı’ nın interaktif vergi dairesi sitesine girilerek İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİ bölümünden yapılabilmektedir. 

Şahıs şirketi kurmak için muhasebeci şart mı?

Şahıs şirketi kurmak için kuruluş aşamasında muhasebeci şartı aranmamaktadır fakat işlem sırasında interaktif vergi dairesi portalı tarafından kritik ve detay bilgiler sorulacağından yanlış bir işlem yapmamanız için muhakkak bir Mali Müşavir ve muhasebeciden destek almanız gerekmektedir. 

Çalışan birisi şahıs şirketi kurabilir mi?

Çalışan birisi elbette şahıs şirketi kurabilir. Çalışan biri için şahıs şirketi kurmanın önünde bir engel bulunmamaktadır ancak bazen iş sözleşmesi şartlarında çalışan kişinin şirket kurmaması yönünde bir madde varsa , şahıs şirketi kurulduktan sonra çalışan kişi için iş kaybı riski bulunmaktadır. 

Genç girişimci desteği nedir?

Genç girişimci desteği, devletin 29 yaş altındaki gençlere ŞAHIS ŞİRKETİ kurmaları ve başvurmaları halinde verdiği bir destektir. Genç girişimci desteği’ ne başvuru yapmak için T.C. vatandaşı olmak, 29 yaşını doldurmamış olmak ve daha önce ticari girişimde bulunmamış olma şartları gerekmektedir. 

Şirketiniz açılıp da genç girişimci desteğine başvurduktan sonra , interaktif vergi dairesinden bir dilekçe ile GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ’ nden faydalanacağınıza dair başvuruda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra yaklaşık 1 hafta içinde vergi dairesinden tarafınıza e tebligat gelerek , GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ’ ne hak kaazandığınıza dair bir yazı gelmektedir. Bu yazıyı da şirketinize yakın olarak bulunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ ne başvurmanız halinde 1 yıl boyunca Bağ Kur sigortanız devlet tarafından karşılanabilmektedir. 

Gen. girişimci desteği ile devlet girişimcilere 2023 yılı itibariyle 150.000 vergi matrahı indirimi ve 1 yıl boyunca da Bağ Kur desteği vermektedir. 

Şahıs şirketi kurmak, girişimciler için sık tercih edilen bir şirket türüdür. Bunun nedeni diğer şirket türlerine nazaran daha kolay kuruluş aşamalarına sahip olmasıdır. Şirket kurma aşaması işini yeni kuracak kişiler tarafından zorlayıcı gözüküyor ve bu durum işlerini başlatmalarını sürekli ertelemelerine neden oluyor. Bu yazımızda şahıs şirketi nedir? Şahıs şirketi nasıl kurulur? gibi şahıs şirketi kurma ile ilgili tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. 

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi genelde tek kişi tarafından kurulan bir şirket türüdür. Sanılanın aksine şahıs şirketi birden fazla kişiyle ortaklı olarak kurulabilir. Şahıs şirketlerinde ortakların sorumlululuklarının sınırsız olduğunu hatırlatalım. Yani ortakların kişisel varlıkları şirket borçlarının ödenmemesi durumunda risk halindedir. Bundan dolayı şirketin finansal durumu dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.  

Şahıs Şirketi Kurmak Zor Mu?

Şahıs şirketi açma işlemi oldukça kolay bir işlemdir genellikle aynı günde şirketinizin kuruluş işlemi tamamlanır. Şirketiniz aynı gün kurulsa da vergi levhanız yoklama memurlarının iş adresinize ziyaretinden sonra  çıkar. Yoklama memurlarının ziyaretini ne zaman yapacağı belli değildir fakat genellikle kuruluş işleminden sonraki 4-5 gün içerisinde ziyaret edeceklerdir. Yoklama memurlarının ziyareti sırasında adreste bulunmanız gerekir, eğer ziyaretlerinde adreste bulunmazsanız tekrardan ziyarete gelmek üzere giderler. 

Kimler Şahıs Şirketi Kurabilir?

Şahıs şirketi kurmak için yaş sınırı 18’dir, 18 yaşından küçük bireyler şirket kuramaz. Bununla beraber devlet memurları da şirket kuramaz. Şahıs şirketi kurulumu için ek bir nitelik veya sertifika gerekliliği yoktur. Şartları taşıyan her Türk vatandaşı şahıs şirketi kurabilir. 

Şahıs Şirketi Türleri Nelerdir?

Şahıs şirketleri üçe ayrılır, bunlar şunlardır:

 • Adi Şirketler: En az iki kişi tarafından kurulabilen ve ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu şirket türüdür. 
 • Kollektif Şirketler: En az iki kişi tarafından kurulabilen ortakların sorumluluğunun yine sınırsız olduğu, yönetim kurulundaki üyeleri ortakların arasından seçilen şirket türüdür. 
 • Adi Komandit Şirketler: Bu şirket türünde en az bir adet komandite ortak ve an az bir adet komanditer ortak olmalıdır. Komanditer olan ortakların sorumluluğu sınırlıyken, komandite olan ortakların sorumluluğu sınırsızdır. 

Şahıs şirketi, Türk Ticaret Kanunu’na göre şirket türü olsa da sermaye şirketleri arasına girmez sermaye şirketleri arasındaki şirket türleri şunlardır:

 • Anonim Şirket
 • Limited Şirket
 • Paylı Komandit Şirket

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Kuracak kişinin kimlik fotokopisi, tam ikametgah bilgileri, imza sirküleri ve imza tescil beyannamesi gibi gerekli belgeler hazırlanır. 
 • Şirket tescil edilir. 
 • İşe başlangıç bildirimi verilir ve Vergi hesap numarasını almak için başvuru yapılır. 
 • Defter beyan sistemine kayıt olunur. 
 • Yoklama tutanağı hazırlanır.
 • Vergi hesap numarası alınır.
 • Vergi levhası alınır. 
 • İş yeri açma ruhsatı ile çalıştırma ruhsatı alınır. 
 • Bağ-Kur ve SGK işlemleri halledilir.

Gelişen teknoloji ile E-Devlet üzerinden de şahıs şirketinizi kurmak mümkündür fakat kurduktan sonra  beyannamelerinizi kendiniz kanunen veremeyeceğiniz için bir mali müşavir ile çalışmanız zorunludur. Ankara Mali Müşavir Danış Özcan olarak şahıs şirketinizi ücretsiz bir şekilde kuruyor, aklınızdaki tüm sorulara açık bir şekilde cevap veriyor ve daha sonra uygun fiyatlarla aylık şirketiniz için hizmet veriyorum. Benimle buraya tıklayıp iletişime geçerek aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şahıs şirketlerinin kurulması için oldukça az belgeye ihtiyaç vardır, bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Mali müşavir vekaleti. 
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi.
 • Vesikalık fotoğrafınız.
 • İmza beyannamesi. 
 • Ofis olarak göstereceğiniz yerin tapu fotokopisi ya da kira kontratı fotokopisi. 
 • E-Devlet üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi. Nasıl alınacağını bilmiyorsanız İkametgah belgesi nasıl alınır? içeriğimize göz atabilirsiniz. 

İşyeri adresiniz olarak varsa dükkanınızı, ofisinizi eğer yoksa kendi ev adresinizi gösterebilirsiniz. Sanal ofis seçeneği de son zamanlarda oldukça popüler olan seçenekler arasında. Sanal ofis hakkında daha fazla bilgi almak için sanal ofis nedir? ismindeki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Şahıs şirketinin bilanço şirketleri kadar fazla bir maliyeti olmamaktadır. Şahıs şirketlerinin kuruluş masrafları pek bulunmamakla beraber,yapılacak işleme bağlı olarak şirketi kuracak olan mali müşavirler açılış ücreti isteyebilmekte, ilerleyen dönemlerde e imza, imza beyanı gibi noter belgelerine ücret ödenmektedir.

Şahıs Şirketi Giderleri Nelerdir?

Şahıs şirketinin giderleri, ticari olmak zorundadır. Şahıs şirket giderleri ticari hayata bağlı olmak üzere ödenmiş olan her türlü personel ücreti, seyahat ve konaklama, araç akaryakıt giderleri, noter giderleri, kırtasiye giderleri, sigorta giderleri, elektrik giderleri, telefon giderleri, şirkete alınacak demirbaş giderleri, bilgi işlem giderleri, lisanslama hakları ve bu tür giderlere benzer bir çok gider şahıs şirketi giderleri olarak yazılabilmektedir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketinin diğer şirket türlerine göre bir çok avantajı vardır, bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi de budur. Şahıs şirketini tercih etmenin avantajlarını şekilde sıralayabiliriz: 

 • Şahıs şirketi kurma maliyeti diğer şirket türlerine göre oldukça düşüktür. Bundan dolayı eğer işinizi yeni kuruyorsanız ve bütçeniz azsa ideal bir seçenektir. 
 • Şahıs şirketi kuruluş aşamaları çok fazla formalite içermez, basit ve hızlı bir şekilde şirketiniz kurulur.  
 • Şirket türleri içerisinde en esnek yapıya sahip tür şahıs şirketidir. 
 • Şirket kuruluşu aşamasında çok az belge gerektirir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin bu şirket türünün avantajları kadar dezavantajlarının da olduğunu bilmesi gerekir. 

 • Şahıs şirketlerinin avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. 
 • Şahıs şirketi kurmanın en büyük dezavantajı, şirketin ileride karşılaşabileceği vergisel ödeme ve risklerle , şahıs şirketi sahibinin bu borçlardan dolayı tüm mal varlığı ile sorumlu olmasıdır. 
 • Şahıs şirketleri nitelik olarak, bilanço usülüne tabi olan limited şirket ve anonim şirketten daha küçük sayıldığı için şahıs şirketlerine bankaların kredi vermesi daha zordur.
 • Şahıs şirketleri,yıllık belli bir oranı aştığı zaman 1. Sınıf sayılacağı için defter bastırmak ve ticaret odası işlemleri yapmak zorunda kalacaktır. Bu da şirket kuruluş aşamasında 2. Bir masraf anlamına gelmektedir. 
 • Şahıs şirketleri ticari anlaşmalarda ya da ticaret pazarında yer edinmeye çalıştığında kurumsal bir izlenim yaratmamaktadır. ve böylece ticaret yeteneği zayıf bir hale gelmektedir. 

Şahıs şirketi ile Limited Şirketi Arasındaki Farklar

Şahıs şirketi ve limited şirketi arasında bazı farklar bulunur. Bu farkları şu şekilde inceleyebiliriz:

Şahıs ŞirketiLimited Şirketi
Şahıs şirketi, internet üzerinden e-devlet şifreleri ile başvurarak kurulabilir.Limited şirketler, ana sözleşme hazırlanarak ticaret odalarınca tescil edildikten sonra kuruluşu tamamlanır .
Şahıs şirketinin kapatılması daha kolaydır. Limited şirketlerin kapatılması için tasfiyeye girmesi ve 6 ay tasfiye halinde beklemesi gerekmektedir.
Şahıs şirketleri sahipleri firmanın tüm borçlarından kendi mal varlıklarının tamamı ile sorumludur.Limited şirketlerinin ortakları, firma borçlarından koydukları sermaye tutarı ve oranı kadar sorumludur. 
Şahıs şirketlerinin muhasebe işleyişine yönelik Maliye Bakanlığı tarafından defter beyan sistemi oluşturulmuştur.Limited şirketlerin gerekliliğine göre yevmiye,kebir ve envanter defteri olarak yasal defterleri bulunmaktadır. Bu defterleri elektronik olarak da tutulabilmektedir.
Şahıs şirketleri de bilançoya tabi bir şirket olabilmektedir.Bunun için belirli limitleri bulunmaktadır.Limited şirketler kurulduğu andan itibaren yıllık olarak bilançoya tabidir. Tüzel kişilikleri vardır ve ortaklarından bağımsızdırlar.

Şahıs Şirketi Vergi Oranları 

2023 yılı şahıs şirketi vergi dilimleri şu şekildedir:

Şahıs şirketleri kazançları itibariyle gelir vergisine tabi tutulmaktadır ve bu vergi kazanca göre değişen oranlarda alınmaktadır. Şahıs şirketlerinde 5 farklı vergi dilimi vardır ve bu vergi dilimleri ilgili kanunlara göre değiştirilebilmektedir. 

2023 yılı itibariyle 1 hesap dönemi içerisinde;

70.000 TL ye kadar kazanmış olan bir şahıs şirketi % 15,

70.000’ den fazla ve 150.000 TL ye kadar, 70.000 TL için % 15 geriye kalan tutar için ise % 20

150.000 TL den fazla ve 550.000 TL ‘ ye kadar 70.000 TL ve 150.000 TL vergi rakamları olan (önceki maddelerde) tutarlar ödendikten sonra geriye kalan tutar % 27

550.000 ile 1.900.000 arasındaki gelirlerde % 35,

1.900.000 üzerindeki gelirlerde ise % 40 oranında  gelir vergisi uygulanmaktadır. 

Genç girişimci istisnasına hak kazanmış olan kişiler için bu tutarlar 150.000 TL olarak vergi matrahından düşülmektedir.   

E-ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurma

Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız vergi mükellefi olmanız yani e-ticaret için şahıs şirketi kurmak zorunludur. Trendyol, HepsiBurada, n11 gibi popüler online pazar yerleri satıcı hesabı oluştururken sizden vergi levhanızı ister. Eğer e-ticaret kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şahıs şirketi kurmak için kaç para lazım?

Şahıs şirketi kurmak için başlangıçta çok fazla bir sermaye gerekmemektedir. Fakat eğer ürün ya da malzeme satın alacaksanız, alacağınız ürüne göre bir miktar sermaye olması şirketiniz açısından iyi olacaktır. 

E devletten şahıs şirketi kurulur mu?

E devletten şahıs şirketi, Maliye Bakanlığı’ nın interaktif vergi dairesi sitesine girilerek İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİ bölümünden yapılabilmektedir. 

Şahıs şirketi kurmak için muhasebeci şart mı?

Şahıs şirketi kurmak için kuruluş aşamasında muhasebeci şartı aranmamaktadır fakat işlem sırasında interaktif vergi dairesi portalı tarafından kritik ve detay bilgiler sorulacağından yanlış bir işlem yapmamanız için muhakkak bir Mali Müşavir ve muhasebeciden destek almanız gerekmektedir. 

Çalışan birisi şahıs şirketi kurabilir mi?

Çalışan birisi elbette şahıs şirketi kurabilir. Çalışan biri için şahıs şirketi kurmanın önünde bir engel bulunmamaktadır ancak bazen iş sözleşmesi şartlarında çalışan kişinin şirket kurmaması yönünde bir madde varsa , şahıs şirketi kurulduktan sonra çalışan kişi için iş kaybı riski bulunmaktadır. 

Genç girişimci desteği nedir?

Genç girişimci desteği, devletin 29 yaş altındaki gençlere ŞAHIS ŞİRKETİ kurmaları ve başvurmaları halinde verdiği bir destektir. Genç girişimci desteği’ ne başvuru yapmak için T.C. vatandaşı olmak, 29 yaşını doldurmamış olmak ve daha önce ticari girişimde bulunmamış olma şartları gerekmektedir. 

Şirketiniz açılıp da genç girişimci desteğine başvurduktan sonra , interaktif vergi dairesinden bir dilekçe ile GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ’ nden faydalanacağınıza dair başvuruda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra yaklaşık 1 hafta içinde vergi dairesinden tarafınıza e tebligat gelerek , GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ’ ne hak kaazandığınıza dair bir yazı gelmektedir. Bu yazıyı da şirketinize yakın olarak bulunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ ne başvurmanız halinde 1 yıl boyunca Bağ Kur sigortanız devlet tarafından karşılanabilmektedir. 

Gen. girişimci desteği ile devlet girişimcilere 2023 yılı itibariyle 150.000 vergi matrahı indirimi ve 1 yıl boyunca da Bağ Kur desteği vermektedir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
💬 Sorularınız mı var?
Danış Özcan
Merhaba 👋
Whatsapp' tan hemen soru sorabilirsiniz.