loader image

Şirket Kuruluşu

Şirket Kuruluşu

Şirket kuruluş işlemlerinde, doğru uzmanlarla çalışmak oldukça önemlidir. 

Şirketinize ücretsiz barındırma hizmeti ile stopaj ödemiyor, kiralama yapmıyorsunuz..

Hangi şirket türü benim için uygun?

Aşağıda açıkladığımız özelliklere göre kendinize bir şirket seçebilirsiniz. Ancak , her ne olursa olsun , şirketinizin bir uzman tarafından gerekli teknik detaylar ile kurulması oldukça önemlidir.. 

Anonim Şirket

En düşük 50.000 TL sermaye ile kurulur. Başlangıçta sermayesinin % 25' ini ödeme şartı vardır. Tüm borçlarından kendi mal varlığı ile sorumludur.  Tek ortakla kurulabilir. İç yönerge ve her yıl yapılması zorunlu genel kurul gibi durumları vardır. Daha prestijli sayılmakla birlikte, limited şirketle çok fazla bir farkı yoktur. 

Limited Şirket

En düşük 10.000 TL sermaye ile kurulur. Sermayesinin % 25 ' inin peşin ödenmesi zorunluluğu kaldırılmıştır. Tek ortakla kurulabilir. Ortaklar, koydukları sermaye kadar sorumludur. Genelde yoğun olarak kullanılan bir şirket türüdür. Ortaklar, koyduğu sermaye kadar, müdürler ise tam sorumludurlar. 

Şahıs Şirketi

İşletmenin tüzel kişilik değil, şahıslara ait olduğu bir şirket türüdür. Sermaye şirketi değildir. Sahibinden bağımsız değildir. Sermaye şirketi olmadığından , şirket sahibi tüm mal varlığı ile birinci derecede borçlardan sorumludur. Tasfiyesi (kapanışı) , diğerlerine göre daha kolay yapılmaktadır.

Kuruluş İşlemleri Nelerdir?

Şirket kuruluşu için  sermaye şirketlerinde (Anonim Şirket, Limited Şirket ) aşağıdaki belgeler gerekmektedir.

  • Ortakların vesikalık fotoğrafı
  • Ortakların nüfus cüzdan aslı
  • Ana sözleşme
  • Sermayenin % 25 inin ödendiğine dair banka makbuzu
  • Potansiyel vergi numarası

Tüm bu belgelerle ticaret odasında , gerekli kuruluş işlemlerine başlandıktan sonra , kuruluş işlemleri ticaret sicil gazetesinde yayınlanmak suretiyle gerekli tüm harç ve bedeller ödenir ve tescil işlemleri gerçekleşir..

Vergi dairesinde interaktif vergi dairesi için de gerekli şifreler alınır.  Ardından yaklaşık 10 gün içerisinde vergi dairesinden şirket yoklamasına gelinir.

Sorularınız varsa bize ulaşın..

Adres

Ahi Evran Caddesi 18 - 32 Yenimahalle ANKARA

Telefon

0 312 335 45 00
0 545 370 70 55

    X