loader image

Danış ÖZCAN

Yeni Ekonomik Kararlar Alındı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 6 maddelik yeni ekonomik kararlar duyuruldu. Alınan yeni kararlara göre; gelire endeksli senet, tüketici kredilerinde vade düzenlemesi , kredi kartlarına ilişkin vade düzenlemesi , halka arzlarla ilgili kararlar, emtialara yönelik atılacak adım ve zorunlu karşılıklara ilişkin kararlar alındı.

Alınan kararlara göre ;

  1. 15 Haziran’ dan sonra , devlet iç borçlanma senedi (GES- Gelire Endeksli Senet ) talep toplama işlemlerine başlanacaktır. Bu senetler, 3 ayda bir yatırımcısına kâr getirecektir. Senedin , getiri oranı ihraç aşamasında yatırımcısına sağladığı nihai getiri oranı hasılata göre hesaplanacak endekse göre değerlendirilecektir.
  2. Tüketici kredilerinde vadeler, 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirledi.
  3. BDDK tarafından limiti 25 bin liranın altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20’si; limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40’ı olarak belirlenmesine karar verildi.
  4. Merkez Bankası tarafından , ticari nitelikteki nakdi kredilerde ayrılan zorunlu karşılık % 10′ dan % 20 ye yükseltildi.
  5. Halka arz yoluyla gerçekleştirilen işlemlerde , SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirim yapıldı.
  6. Borsa İstanbul’ da SPK tarafından , emtia pazarı kurulma kararı alındı.

DEĞERLENDİRMEMİZ;

Maliye Bakanlığı tarafından tüm bu önlemler neticesinde alınmış olan kararlara istinaden , alınan kararların döviz piyasasını baskılamak ve dünya genelinde artan enflasyonist baskı ile birlikte yurt içi üretim faktörlerinin kullanılamamasından dolayı kararlar alındığını düşünüyoruz. Ayrıca, vatandaşların kredi ve kredi kartları ile özellikle döviz üzerinde yarattıkları alımın dengelenmesi için kredi ve kredi kartlarında balans ayarı yapıldığını görüyoruz.

Tüm bu önlemler neticesinde ekonomik durumun tıpkı 1994 yılında Tansu Çiller hükümetinde iç borçlanma senetlerinin arttırılmasıyla benzer yönleri olduğu aşikardır. Bu nedenle bundan sonraki süreçte döviz üzerinde derin dalgalanmaların olabileceğini ve ekonomik dalgalanmaların da buna paralel oldukça fazla olacağı ve bunun da mal alımlarını etkileyebileceğini düşünüyoruz.

    X