Mali Müşavir ve Muhasebeci Farkı Nedir?

Mali Müşavir ve Muhasebeci Farkı Nedir?

Mali Müşavir ve Muhasebeci Farkı

Mali müşavir ve muhasebeci farkı olarak , şirket kurma sürecinde mali müşavir ve muhasebeciler önemli bir yer tutarlar. Mali müşavirler, şirketlerin mali durumunu kontrol eden ve yöneten konusunda uzman ve TÜRMOB tarafından ruhsatlandırılmış kişilerdir. Muhasebeciler ise yine muhasebe işinde yer alan fakat ruhsatları olmadığından yetkileri kısıtlanmış kişilerdir. Bu yönüyle mali müşavir ve muhasebeci arasında önemli farklılıklar vardır.

Şirket kurma sürecinde mali müşavir ve muhasebeci olarak her iki meslek de önemlidir. Her ikisi de muhasebe işleyişi için önemli ve büyük rollere sahiptir.

mali imüşavir ve muhasebeci

mali müşavir ve muhasebeci

Mali Müşavir Nedir?

Mali müşavir, işletmenizin mali durumunu kontrol etmek, vergi avantajlarından yararlanmak ve mali planlamada size yardımcı olur. Dönemlik vergi beyanlarınızı devlete iletmek zorundadır.  Müşavirler, işletmenizin finansal süreçlerini yönetirken size danışmanlık yapar ve sizi yasal mevzuatlara uygun şekilde yönlendirirler. Her türlü yasal olumsuzluktan sizi korurlar.

Müşavir seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, deneyim ve güvendir. Deneyimli bir müşavir, işletmenizin büyümesini sağlar, sizi en doğru şekilde yönlendirir. Sizin adınıza riskleri analiz eder.

Aynı zamanda güvenilir bir müşavir, işletmenizin finansal bilgilerini gizli tutar ve verilerinizin güvenliğini sağlar.

Müşavirlerin  referans ve eğitim durumu çok önemlidir. Her müşavirin farklı uzmanlık alanları olabilir. Bu uzmanlık alanlarıyla ilgili olarak danışmanlık almanız çok önemlidir.

Muhasebeci Nedir?

Muhasebeci olarak çalışmak, finansal alanda kariyer yapmak isteyen birçok kişinin tercih ettiği bir meslektir. Muhasebeciler, şirketlerin ve bireylerin mali durumlarına ilişkin raporlar hazırlar, vergi beyanlarını doldurur, fakat beyan edemezler. Müşavirler gibi tasdik yetkileri yoktur.

Şirket Kurma Sürecinde Müşavir ve Muhasebeciler

Şirket kurma süreci oldukça karmaşık ve zaman alıcıdır. Bu nedenle uzman bir mali müşavir ve muhasebeci ile çalışmak çok önemlidir.

Şirket kurma sürecinde işletmenizin mali yapısı, ortaklık yapısı ve sermayesi çok önemlidir. Bu nedenle harekete geçmeden önce bir müşavir ve muhasebeci ile ön çalışma yapmanız çok faydalı olacaktır.

Eğitim

Mali müşavirler 4 yıllık eğitim veren fakültelerin iktisat, işletme, maliye ve benzer bölümlerinden mezun olurlar. Daha sonra Staja Başlama sınavlarına girerler. Bu sınavdan başarılı olmak için en az 60 puan almak gerekmektedir.

Staja başlama sınavını da kazandıktan sonra 3 yıl boyunca staj süresi başlar. Staj süresini de bitirdikten sonra Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı’ na girilir. Bu sınavda da başarılı olunduktan sonra Mali Müşavir olmaya hak kazanırlar.

Muhasebeciler ise herhangi bir okul bitirmesine gerek yoktur. Ancak muhasebe tekniklerini bilmeleri çok önemlidir. En az 3 yıl boyunca muhasebe tekniklerini öğrenirler.

Yetki ve Sorumluluk

Mali müşavir ve muhasebeciler farklı yetki alanlarına sahiptirler. Müşavirler, muhasebeciden farklı olarak beyanname gönderme yetkisine sahiptir. Bakmış olduğu şirketin tüm mali sorumluluğu müteselsil olarak müşavirlere aittir. Dolayısıyla müşavirler bir işlem yaparken yasal sorumluluk nedeniyle oldukça dikkatli davranırlar.

Muhasebeciler ise beyanname gönderme yetkisine sahip değildir. Piyasada müşavir ve muhasebeci kavramı sıklıkla karıştırılır. Muhasebecilerin görev ve sorumluluk alanları çok daha dardır. Yaptıkları işten yasal olarak sorumlu değildirler.

Ücret

Mali müşavirler, yetki ve sorumlulukları nedeniyle daha fazla ücret talep ederler. Ayrıca mali müşavirlerin ücretlerini belirleyen bir çizelge vardır. Mali müşavirlerin 3568 sayılı yasaları vardır.

Bu yasayı 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Kanunu yazımızı okuyarak daha yakından öğrenebilirsiniz. Ücretler, Maliye Bakanlığı tarafından bu yasa kapsamında belirlenir.

Muhasebecilerin belirli bir ücret aralığı yoktur. Muhasebeciler, görev alanlarında dilediği ücretle çalışabilirler. Ancak muhasebeciler için bu ücretleri çalıştıkları işyerleri belirler.

Risk

Müşavirler, üstlendikleri sorumluluk nedeniyle devlete karşı da sorumludurlar. Müşterilerini en doğru şekilde yönlendirmeleri gerekmektedir.

Muhasebecilerin ise riski daha azdır. Cezai sorumluluğu, müşavire göre fazla değildir.

Topluluk

Ankara, İstanbul ve İzmir illeri başta olmak üzere her şehirde Müşavirlerin oda birliği bulunmaktadır. Bu birlikler de Türmob‘ a bağlıdır. Örneğin Ankara’ da Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler OdasıAsmmmo vardır.

Muhasebecilerin belirli bir topluluğu yoktur.

Muhasebeciler Defter Tutabilir mi?

Muhasebeciler, ruhsat sahibi olmadıklarından dolayı defter tutamazlar. Devlet, işletmelerin defterlerini tutabilmeleri için Mali Müşavirleri görevlendirmiştir.

Mali Müşavir ve Muhasebecinin Ortak Özellikleri

Mali Müşavir ve Muhasebeci, her ikisi de finansal konularda uzmanlaşmıştır. İşletmelerin ve bireylerin mali durumlarını yönetmelerine yardımcı olan mesleklerdir. Her ne kadar bu iki meslek arasında bazı önemli farklılıklar olsa da, ortak birçok özellikleri de bulunmaktadır.

mali müşavir ve muhasebeci

Mali müşavir ve muhasebeci

Ortak Özellikler:

1. Eğitim ve Deneyim:

 • Her iki meslek de, finans, muhasebe ve vergi konularında sağlam bir temel oluşturan eğitim ve deneyim gerektirir.
 • Mali Müşavirler, Mali Müşavirlik Sınavı’nı geçerek ve Türkiye Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası‘na (TÜRMOB) kaydolurlar.
 • Muhasebeciler ise genellikle Muhasebe ve Finans bölümlerinden mezun olur ve iş deneyimi kazanırlar.

2. Finansal Bilgi ve Analiz Becerileri:

 • Her iki meslek de, finansal tabloları okuma, yorumlama ve analiz etme konusunda güçlü becerilere sahip olmayı gerektirir.
 • Mali Müşavirler ve Muhasebeciler, bu becerileri kullanarak, işletmelerin ve bireylerin mali durumlarını değerlendirirler. Bütçeler hazırlar ve finansal kararlar vermelerine yardımcı olurlar.

3. Vergi Mevzuatı Bilgisi:

 • Hem Müşavirler hem de Muhasebeciler, Türk vergi mevzuatına hakim olmalı ve bu mevzuata uygun olarak işlem yapmalıdır.
 • Vergi beyannameleri hazırlamak, vergi ödemelerini takip etmek ve vergi denetimlerine hazırlanmak her iki meslek için de önemlidir.

4. İletişim ve Sunum Becerileri:

 • Müşavir ve Muhasebeciler, karmaşık finansal bilgileri müşterilerine açık ve anlaşılır bir şekilde sunabilmelidir.
 • Etkili iletişim kurma ve sunum yapma becerileri, her iki meslek için de önemlidir.

5. Problem Çözme ve Analitik Düşünme Becerileri:

 • Müşavirler ve Muhasebeciler, müşterilerinin karşılaştığı finansal problemleri çözmek için analitik düşünme ve problem çözme becerilerini kullanmalıdır.
 • Verimli finansal sistemler kurmak, finansal riskleri yönetmek her iki meslek için önemlidir.

6. Etik ve Ahlaki Sorumluluk:

 • Hem Müşavirler hem de Muhasebeciler, mesleki etik kurallara uymak ve müşterilerinin gizli bilgilerini korumak zorundadır.
 • Dürüstlük, şeffaflık ve hesap verebilirlik, her iki meslek için de temel değerlerdir.

Özetle:

Mali Müşavir ve Muhasebeci, finansal alanlarda uzmanlaşmış ve işletmelerin ve bireylerin mali durumlarını yönetmelerine yardımcı olan mesleklerdir. Her iki meslek de, güçlü eğitim ve deneyim gibi ortak özelliklere sahiptir.

Bu ortak özellikler, Müşavirler ve Muhasebecilerin, işletmelerin ve bireylerin finansal başarısına katkıda bulunmalarını sağlar.

Genel olarak mali müşavirlerin kendi açtıkları ofislerinde çok geniş kapsamlı çalışırlar. İyi bir müşavirle çalıştığınızda vergi yükünüz çok daha az olacaktır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir belgesine sahip bilgi sahibi ve deneyimli müşavirler, işletmenize çok fazla değer katacaktır.

Mali tablo ve diğer muhasebe hizmetlerini kendi bürolarında çeşitli tekniklerle çalışırlar. İyi bir muhasebeci bulma için , bize başvurun.

Size bu yazımızda müşavir ve muhasebecilerin farklı yönlerini ve ortak özelliklerini anlattık. En iyi mali müşavir ve muhasebeci bulmak için bizi hemen arayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
💬 Sorularınız mı var?
Danış Özcan
Merhaba 👋
Whatsapp' tan hemen soru sorabilirsiniz.